Miért nincs ösztöndíja az önköltséges hallgatóknak?
A magyar felsőoktatási rendszer egyik legnagyobb problémája, hogy az önköltséges hallgatók számára gyakorlatilag nem léteznek rendszerszintű támogatások. Ez különösen azokon a szakokon jelent problémát, ahol az államilag finanszírozott helyek száma rendkívül alacsony, így sok diák kizárólag fizetős formában tud csak továbbtanulni. Számukra azonban nincs megfelelő ösztöndíjrendszer, amely segítené a tandíj és a megélhetés költségeinek fedezését.
A felsőoktatásnak minden hallgató számára biztosítania kell a tanulás lehetőségét, függetlenül attól, hogy valaki állami vagy önköltséges finanszírozási formában vesz részt a képzésben. Ezért elengedhetetlen, hogy az intézmények olyan ösztöndíjakat is létrehozzanak, amelyek kifejezetten az önköltséges hallgatók számára nyújtanak támogatást – anélkül, hogy ez az államilag finanszírozott hallgatók normatívájának csökkentésével járna.
Egy jól kialakított támogatási rendszer segíthetne abban, hogy a rászoruló önköltséges hallgatók ne kényszerüljenek abbahagyni tanulmányaikat anyagi okok miatt. Az intézményeknek saját forrásokból, vállalati együttműködésekből és egyéb pályázati lehetőségekből kellene megteremteniük ezt a finanszírozást.
Ha a felsőoktatás valóban mindenki számára elérhető akar lenni, akkor biztosítani kell, hogy a finanszírozási forma ne legyen kizáró tényező. Egy igazságosabb ösztöndíjrendszerrel nemcsak az egyenlőbb esélyeket teremthetnénk meg, hanem hozzájárulhatnánk ahhoz is, hogy tehetséges, de anyagi nehézségekkel küzdő hallgatók ne maradjanak ki a felsőoktatásból.