Nyílt levél a gólyatáborok szervezőihez

Az egyetemi rendezvények, különösen a gólyatáborok fontossága, megkérdőjelezhetetlen a hallgatói közösségek kialakulásában, ezek nélkül a hallgatói lét is biztosan kevesebb lenne, az elsőéves hallgatók egyetemi beilleszkedése pedig sérülne. Megszervezésük azonban nem pusztán örömteli feladat, hanem felelősség is. Közösségszervező munkánk egyik legfontosabb része, hogy a gólyatáborban és az egész egyetemi lét során mindenki számára biztosítsuk a biztonságos, tiszteletteljes és támogató légkört

Ennek érdekében, az elmúlt hetekben kialakult helyzetre való tekintettel a HÖOK Választmánya hangsúlyozza az ország valamennyi gólyatáborának szervezésében részt vevő hallgatók felé az alábbi pontokat.


1. Kijelentjük, hogy az emberi méltóság, a tiszteletteljes bánásmód olyan alapértékek, amelyek semmilyen körülmények között sem sérülhetnek az egyetemi élet, különösen a gólyatáborok során. Elvárjuk, hogy az elsőéves hallgatók beilleszkedését célzó rendezvények szervezése során minden intézmény olyan környezetet biztosítson, amely garantálja a résztvevők biztonságát és méltóságának megőrzését, továbbá elvárjuk, hogy az ezzel ellentétes intézményi szokások haladéktalanul kerüljenek kivezetésre.


2. Elítéljük azokat az eseteket, amelyek szembemennek az előző pontban foglalt értékekkel, és elvárjuk a hallgatói képviselet valamennyi tisztségviselőjétől, hogy amennyiben ilyen eset tudomásukra jut, úgy haladéktalanul járjanak el az emberi méltóságot sértő gyakorlat megszüntetésének érdekében, a hasonló esetek megelőzéséért.


3. Elvárjuk, hogy a gólyatáborok és egyéb hallgatói rendezvények lebonyolításakor a szervezők tegyenek meg mindent, hogy a gólyák és a résztvevők pozitív élményekkel gazdagodjanak. A gólyatáborok szervezői kiemelt figyelemmel ügyeljenek arra, hogy biztosítsák annak a lehetőségét, hogy bármely programon, amely a résztvevő megítélése szerinte nem komfortos, ne legyen kötelező a részvétel, valamint erre a lehetőségre kifejezetten hívják fel a figyelmüket a rendezvény lebonyolítása során.


4. Elvárjuk, hogy a rendezvény résztvevői, gólyatábor esetén a gólyák, megfelelően tájékoztatva legyenek arról, hogy kihez tudnak fordulni, amennyiben nem megfelelő bánásmódban van részük továbbá, hogy az illető, akihez fordulnak, a felmerülő problémákat megfelelő módon kezelje, feladatát pedig felelősségteljesen lássa el.


5. Emlékeztetünk továbbá valamennyi hallgatói képviselőt arra, hogy a HÖOK Alapszabály részét képező Etikai Chartában foglaltak ismerete és betartása valamennyi hallgatói képviselőre nézve kötelező érvényű.

 

Felhívjuk minden tagintézmény figyelmét, hogy a fentiekben megfogalmazottakat szigorúan tartsák be, és ennek érdekében folyamatosan értékeljék és felügyeljék a gólyatáborok és egyéb hallgatói rendezvények szervezését, valamint lebonyolítását. Kérjük a tagintézményeket, hogy gondoskodjanak arról, hogy valamennyi képviselő és gólyatábor szervezésben érintett hallgató megkapja ezt a levelet, ezzel hozzájárulva a rendezvények emberi méltóságot maradéktalanul tiszteletben tartó és biztonságos lebonyolításához.

A fenti pontok mentén a HÖOK Választmánya kijelenti továbbá, hogy felülvizsgálja az Etikai Charta jelenlegi állapotát, és országos egyeztetést indít annak fejlesztése céljából.