Magyar karácsonyi ételek + receptek
A magyar hagyományok gazdag választékot kínálnak ünnepi fogásokból, amelyek generációk óta díszítik az asztalokat. Íme 4 klasszikus karácsonyi étel, amelyek nélkül elképzelhetetlen az ünnepi lakoma:
Halászlé
A magyar karácsonyi menü egyik legjellegzetesebb étele. Ez a fűszeres, paprikás leves hagyományosan pontyból készül, és a Duna, Tisza vagy Balaton menti vidékek ízvilágát idézi. Főként az Alföld és a Dél-Dunántúl karácsonyi asztalain népszerű.
RECEPT:
Hozzávalók
Előkészítés
2 kg ponty , 1 kg törpeharcsa , 1 db paprika (nagyméretű) , 1 nagy db paradicsom , 2 nagy db vöröshagyma
Alaplé készítése
3 ek napraforgó olaj , 8 db halászlékocka , 4 l víz
Halászlé készítése
só ízlés szerint , bors ízlés szerint , 2 kk csípős fűszerpaprika
Tálalás
1 db hegyes erős paprika
Előkészítés
A halat lepikkelyezzük, megtisztítjuk, lefilézzük. A húsát kockázzuk. A fej- és farokrészt - úgy, hogy egy kevés hús maradjon rajta - meghagyjuk. A hagymát, paprikát és paradicsomot kockázzuk.
Alaplé készítése
1. A hagymát kevés olajon üvegesre pároljuk. Rádobjuk a paprika- és paradicsomkockákat – aki szereti, egy kevés csípős fűszerpaprikát is adhat mellé – , és tovább pároljuk a hozzávalókat pár percig.
2. Ekkor adjuk mellé a halfej és farok részeit, és öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje.
3. Tegyük mellé a Maggi Magyaros Halászlékockákat, és közepes lángon úgy, hogy éppen csak forrjon, kb. 40-45 perc alatt főzzük puhára az alapanyagokat.
4. A főtt halrészekről szedjük le az értékes húst, majd a zöldségekkel és egy kevés lével együtt passzírozzuk át az egészet. Arra figyeljünk, hogy szálka ne maradjon a sűrítményben, amiből kb. 3 liternyire lesz szükségünk, ezért adjunk még hozzá vizet, ha kell.
Halászlé készítése
Öntsük az alaplevet a bográcsba, adjuk hozzá a filézett darabolt halat. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint, majd kb. fél óra alatt főzzük puhára a halat. Közben állítsuk be a leves ízét, adjunk még hozzá további Maggi Magyaros Halászlékockákat és csípős paprikát, ha úgy érezzük.
Tálalás
A halászlevet még forrón tálaljuk, adjunk mellé vastagon szelt friss fehér kenyeret és ízlés szerint karikára vágott zöld, csípős hegyes paprikát.
Rántott hal burgonyasalátával
A halételek központi szerepet játszanak a magyar karácsonyban. A ropogósra sült rántott ponty vagy harcsa mellé majonézes vagy ecetes burgonyasaláta kerül – ez az étel sok család elengedhetetlen kedvence.
RECEPT:
Hozzávalók
2 kg tisztított ponty, só, liszt, 4 tojás, zsemlemorzsa, a sütéshez zsír. A salátához: 1 kg krumpli, só, 2 lila hagyma, 2 tojás sárgája, 1 teáskanál fehérbors, 2 evőkanál mustár, 3 dl tejföl, fél deci citromlé, 2 evőkanál porcukor, 4 dl étolaj.
Elészítés
1. A halat beirdaljuk, szeletekre vágjuk, alaposan besózzuk, és hideg helyen állni hagyjuk.
2. 2.Közben a krumplit sós vízben, héjában feltesszük főni.
3. A pontyszeleteket lisztben, felvert tojásban és zsemlemorzsában átforgatjuk, és felmelegített zsírban kisütjük. Idő közben megfordítjuk, hogy minden oldalán szép aranyló barna legyen.
4. A megfőtt krumpli meghámozzuk, és kihűtjük.
5. Elkészítjük a majonézt. A tojások sárgáját tálba tesszük, sót, mustárt, borsot, citromlevet adunk hozzá, majd apránként, kis adagokban belecsurgatjuk az olajat, közben folyton keverjük. Ezután borítjuk hozzá a tejfölt, a porcukrot, majd ízlés szerint sózhatjuk, borsozhatjuk még.
6. A krumplit karikákra, a hagymát félfőre vágva keverjük a mártásba. Jó, ha pár órát, vagy egy éjszakát hűtőszekrényben áll, hogy összeérjenek az ízek.
Töltött káposzta
A klasszikus ünnepi fogás, amely az ország minden szegletében népszerű. A savanyú káposztalevelekbe tekert darált hús, rizs és fűszerek keveréke gazdag, füstölt húsos alaplében fő. Egy tányér ebből igazi melengető étel az ünnepi időszakban.
RECEPT:
Hozzávalók
1 kg savanyú káposzta, 8 közepes db káposztalevél (savanyú), 0.5 kg darált sertéshús, 20 dkg kolozsvári szalonna, 20 dkg kolbász, 1 közepes db vöröshagyma, 20 dkg rizs (főtt), 2 gerezd fokhagyma, 3 teáskanál fűszerpaprika, 1 teáskanál őrölt fűszerkömény, 5 db babérlevél, 1 evőkanál finomliszt, 1 ek sertészsír, 2 l víz (kb.), só ízlés szerint
Elészítés
1. A kolozsvári szalonnát csíkokra vágjuk, és száraz serpenyőben kisütjük.
2. A kisült zsírban megpirítjuk a kockára vágott hagymát, amihez hozzáadjuk az apró szeletekre vágott fokhagymát is.
3. Egy nagyobb keverőtálba rakjuk a darált sertéshúst, amihez hozzáadjuk a főtt rizst, az előzőleg megdinsztelt hagymát, sózzuk, borsozzuk, és az őrölt köménnyel meg a fűszerpaprikával fűszerezzük. Plusz belekeverjük a kisütött szalonnadarabokat. Majd kézzel jól összedolgozzuk, közben 1 dl vízzel lazítjuk a masszát.
4. A savanyú káposztát egyszer átmossuk, majd egy nagy edény aljára szórunk belőle, amire még dobunk pár babérlevelet. Erre a rétegre még jöhet pár szelet kolbász is, és utolsó rétegnek még egy kevés savanyú káposzta.
5. Ezután a savanyúkáposzta-levelekbe töltjük a tölteléket, és szépen egy sorba fektetjük egymás mellé.
6. Erre jöhet egy újabb káposztás-babérleveles-kolbászréteg.
7. Amennyiben maradna a töltelékünkből, amit már nem tudunk betekerni a káposztalevélbe. Azokból csináljunk gombócokat, és ezeket tegyük az egész tetejére.
8. Egy utolsó réteg káposztával fedjük be az egészet, majd öntsük fel annyi vízzel, hogy ellepje az összes káposztát.
9. Kis lángon 2 órán át főzzük. Majd a végén csinálunk egy rántást, ami a következőképpen néz ki. Egy evőkanál zsírt olvasszunk fel egy kis lábosban, erre szórjunk egy evőkanál lisztet, és habverővel keverjük jól össze. A tűzről levéve, egy teáskanál fűszerpaprikát keverjünk még hozzá, és azonnal öntsük a töltött káposzta tetejére.
10. Egy fakanál segítségével óvatosan oszlassuk szét a rántást a káposztákon, és ezután fogyaszthatjuk is.
11. Tálalásnál a töltött káposzták mellé szedjünk kolbászt és gombócokat is. A káposzta tetejére pedig halmozzunk tejfölt!
Bejgli
A mákos és diós bejgli a magyar karácsonyi sütemények koronázatlan királya. A hosszúkás, göngyölt tésztába rejtett töltelék hagyományosan a gazdagságot (dió) és a szerencsét (mák) szimbolizálja.
RECEPT:
Hozzávalók:
Mákos töltelék
350 g mák (darált), 1 citromból nyert citromhéj, 1 teáskanál vanília kivonat, 1 teáskanál fahéj, 2.5 dl víz, 200 g cukor
Diós töltelék
400 g dió (darált), 1 narancsból nyert narancshéj, 1 teáskanál vanília kivonat, 1 teáskanál fahéj, 2.5 dl víz, 200 g cukor
Bejglitészta
1.2 kg finomliszt, 160 g porcukor, 36 g élesztő, só ízlés szerint, 440 g vaj (szobahőmérsékletű), 4 db tojássárgája, 1 dl tej, 5 db tojássárgája (megkenéshez), 3 db tojásfehérje (megkenéshez)
Elkészítés
Mákos töltelék
1. A mákot a citromhéjjal és a fűszerekkel összekeverjük egy tálban. Ha szeretnénk, cseppenthetünk hozzá egy kevés citromlevet is.
2. Egy kisebb edényben forraljuk fel a vizet, majd adjuk hozzá a cukrot, és főzzük pár perc alatt szirupossá. A sziruppal forrázzuk le a mákos keveréket, és keverjük el jól. Ha úgy érezzük, nem elég sűrű a töltelékünk, adhatunk hozzá mézet, de saját ízlésünk szerint akár lekvárt is.
3. Félretéve hagyjuk hűlni a tölteléket, majd fóliával takarjuk le, és rakjuk be a hűtőbe pár órára.
Diós töltelék
1. A darált diót a fűszerekkel keverjük össze, majd forrázzuk le a cukorsziruppal úgy, mint a mákos keveréket. Szintén adhatunk hozzá egy kevés narancslevet, ha szeretnénk intenzívebbé tenni az ízeket.
2. Tegyük félre hűlni, majd takarjuk le fóliával a tetejét, és helyezzük szintén a hűtőbe a mákos töltelék mellé.
Bejglitészta
1. Egy nagyobb keverőtálba öntsük bele a lisztet, a porcukrot, az élesztőt és a sót, majd keverjük el. Az élesztőt nem szükséges külön felfuttatni, elég egyszerűen hozzáadni a liszthez.
2. A vajat vágjuk kisebb kockákra, adjuk hozzá a lisztes keverékhez, és jól dolgozzuk össze, amíg a tészta morzsaszerű nem lesz.
3. Hozzáadhatjuk a tojássárgájákat, majd gyúrás közben annyi tejet, amennyit a tészta kellemesen felvesz.
4. A tészta összedolgozása ne tartson túl sokáig, minél kevesebb idő alatt gyúrjuk össze, annál jobb. Ne kapkodjunk vele túlságosan se, mindenképp legyen szép, egynemű. Ha elkészültünk, fedjük le, és tegyük a hűtőbe 30 percre, hogy jól összeálljon, és ne keljen meg a kezünk melegétől.
5. Miután a tésztát kivettük a hűtőből, osszuk szét 6 egyenlő adagra. Én külön kimértem mindegyiket 360-375 gramm közé, majd egyenként téglalap alakúra nyújtottam őket, körülbelül 20-25 centi szélesre és hosszúra. A tésztát és a sodródeszkát nyújtás előtt semmiképp se lisztezzük, hiszen felesleges. Amíg a többi tésztát nem nyújtjuk ki, nyugodtan pihenhetnek tovább a hűtőben.
6. A töltelékeket szintén elosztjuk 3 felé, így lesz 3 diós és 3 mákos bejglink. Szépen egyenletesen oszlassuk el őket a kinyújtott tésztán, de minden szélén hagyjunk kb. 1 centis sávot. Feltekerés előtt hajtsuk be a két oldalsó szélét, hogy a töltelék ne tudjon kifolyni, majd óvatosan tekerjük fel.
7. A feltekert bejgliket kenjük át a tojássárgájával, majd pihentessük 5-10 percet, amíg a sárgája rádermed, és ismételjük meg a folyamatot. Amikor a második tojássárgája is rádermedt a tésztára, jöhet a tojásfehérje, majd ismét pár perc száradási idő.
8. Ezután a bejglit fogpiszkáló segítségével szurkáljuk meg, és letakarva hagyjuk pihenni még 30-40 percet. 180°-os előmelegített sütőben 25-30 perc alatt szép barnára sütjük a bejgliket.
9. A sütőből kivéve hagyjuk kihűlni, majd felszeleteljük. Hűvös helyen befóliázva akár hetekig is eláll. Kellemes ünnepi falatozást kívánunk!
Nektek melyik a kedvenc karácsonyi fogásotok?