Kiss Tamás, MEFESZ alapító elnök, 1934-2024
Mély megrendüléssel tudatjuk, hogy Dr. Kiss Tamás a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának tiszteletbeli elnöke életének 89. évében elhunyt.
A HÖOK és tagönkormányzatainak nevében részvétünket és együttérzésünket fejezzük ki Elnök Úr családja, rokonai, barátai, és még élő egykori harcostársai felé.
Dr. Kiss Tamás 1934-ben Tapolcán született, szülei tanítók voltak. Érettségi után a csepeli Vasműben dolgozott segédmunkásként, majd sikeres felvételit követően 1955-ben jogász hallgatóként kezdte meg tanulmányait a Szegedi Tudományegyetemen.
1956 októberében felvetette pár barátjának, hogy alakítsanak egy az MDP-től független egyetemi és főiskolai hallgatókból álló érdekvédelmi diákszervezetet. Október 16-án a közös gondolkodást tett követte, és megalakult a Magyar Főiskolások és Egyetemisták Szövetsége, a MEFESZ. A szegedi egyetem Auditorium Maximumában megtartott gyűlés– melynek Kiss Tamás levezető elnöke volt – a MEFESZ megalakulása mellett legfontosabb hozadéka a résztvevők által elfogadott követelések voltak, melyek alapját adták, annak a 16 pontnak, amelynek végső változatát a Budapesti Műszaki Egyetemen megjelent – az ország több egyeteméről érkezett - hallgatók fogadtak el.
A forradalom kitörése után Budapesten majd Szegeden nemzetőrként tevékenykedett, november 4. után társával rendszerellenes röplapokat terjesztett. 1957. januárjában letartóztatták, a bíróság másodfokon 5 év börtönbüntetésre ítélte, ahonnan 1960-ban szabadult amnesztiával.
Börtönből való szabadulása után Győrben és Budapesten dolgozott, majd 1963-ban költözött Balassagyarmatra, ahol élete végéig élt. A hatalom később engedélyezte számára, hogy levelező szakon befejezze egyetemi tanulmányait, így 1976-ban 20 évvel a forradalom után átvehette jogi diplomáját.
1990 és 1994 között Balassagyarmat alpolgármestereként tevékenykedett. 1996 és 1999 között a Miniszterelnöki Hivatal Kabinetirodáján dolgozott, ahol a volt politikai üldözöttek ügyeivel foglalkozott, és közreműködött az 1956-os évfordulók és ünnepek szervezésében. 1990-től a Történelmi Igazságtétel Bizottság, majd az 56-os Magyarok Világszövetsége, 2002-től pedig a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének munkájában vett részt.
Dr. Kiss Tamás számtalan kitüntetés birtokosa volt többek között 2011-ben megkapta a Magyar Érdemrend tisztikeresztjét.
A HÖOK 2016. október 15-i választotta közgyűlésen tiszteletbeli elnökévé.
Személyében a hallgatói mozgalom ikonikus alakját veszítettük el, aki számtalan alkalommal tisztelte meg jelenlétével rendezvényeinket, ahol élettapasztalatának köszönhető bölcs tanácsait is megosztotta velünk.
Elnök Úr!
Megfogadjuk, hogy az általad és harcostársaid által meggyújtott fáklyát – amely a mai napig mutatja számunkra az utat – nem hagyjuk kihunyni és emlékedhez hűen, iránymutatásod alapján próbáljuk a mindenkori hallgatók érdekeit képviselni és védeni. Emelt fővel, tisztán, és becsülettel.
A HÖOK Dr. Kiss Tamást saját halottjának tekinti, emlékére a közeljövőben díjat kíván alapítani.